Fotowoltaika, jak to działa ?

systemy fotolotaiczne ekohelios

Prąd ze słońca coraz mocniej wchodzi pod polskie strzechy, widać to na raportach sprzedaży publikowanych przez producentów modułów fotowoltaicznych.

Jednak co tak naprawdę kryje się pod pojęciem fotowoltaika ?

Otóż fotowoltaika to nauka zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Proces ten nazywany jest zjawiskiem fotowoltaicznym.  Jest to zjawisko polegające na powstaniu SEM w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego.

Jest to definicja szczątkowa, jednak na nasze potrzeby w zupełności wystarczy. Przejdźmy zatem do budowy samego panelu aby stopniowo przejść do konstrukcji całej instalacji fotowoltaicznej.

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny?

Panel fotowoltaiczny składa się z szeregowo i/lub równolegle połączonych ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne najczęściej wykonane są z materiałów półprzewodnikowych – najczęściej jest to krzem, german oraz selen. Od dołu oraz góry przykryte są folią przezroczystą, która utrzymuje całość w próżni. Od góry jest specjalna hartowana szyba, która zapobiega przed uszkodzeniem mechanicznym, takim jak grad, czy kamień wścibskiego sąsiada 😊. Dodatkową funkcją jaką spełnia szyba, jest zmniejszenie odbicia promieniowania słonecznego, co zwiększa sprawność całego panelu. Na bokach w celu usztywnienia całej konstrukcji mocowane są aluminiowe profile. Od tyłu panelu znajduje się puszka przyłączeniowa z której wypuszczone są dwa kable zakończone konektorami którymi łączymy kolejne panele do siebie. Również w puszcze mogą znajdować się tzw. diody bocznikujące zabezpieczające panel przed przegrzaniem, spowodowany częściowym zacienieniem.

Co daje nam falownik ?

Przy instalacji fotowoltaicznej, musimy pamiętać, że prąd wytworzony przez ogniwo jest prądem stałym, więc nie nadaje się do bezpośredniego użycia przez nasze urządzenia w domu. W gniazdkach posiadamy prąd przemienny o napięciu 230V, i taki też chcemy uzyskać z naszej instalacji fotowoltaicznej, i do tego zadania posłuży nam właśnie falownik, czasami nazywany inwerterem.

Falowniki używane w fotowoltaice możemy podzielić na kilka grup:

  • Ze względu na miejsce montażu – falowniki wewnętrzne oraz zewnętrzne
  • Ze względu ilość faz – falowniki jednofazowe oraz falowniki trójfazowe
  • Beztransformatorowe oraz transformatorowe
  • Off grid oraz on grid

Falowniki to obszerny temat, dobry na oddzielny wpis. W tym przypadku wystarczy  nam wiedza że falownik zamienia prąd stały na prąd przemienny.

Podsumowując

Najprostsza instalacja fotowoltaiczna składa się z –

  • Paneli fotowoltaicznych
  • Konstrukcji do umocowania paneli na dachu, elewacji bądź gruncie
  • Falownika
  • Kabli niezbędnych do połączenia ze sobą całego układu
  • Zabezpieczeń po stronie prądu stałego, oraz po stronie prądu przemiennego
  • Uziemienia
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ekohelios

Klientom zainteresowanym zrealizowaniem swojej inwestycji z wykorzystaniem dotacji unijnych do kredytów na kolektory słoneczne, oferujemy pomoc w wypełnieniu wymaganych wniosków i dokumentów. 

Ostatnie artykuły

Ekohelios na Facebooku

EKO HELIOS Ul. Hallerczyków 45 Dąbrowa Górnicza, NIP 629-22-32-972, REGON 241799930,
biuro@ekohelios.pl, Tel. kom 503 100 105,
BANK ŚLĄSKI 18 1050 1272 1000 0090 7719 1295 Eko Helios.

Polityka prywatności / RODO  |  © 2018 Ekohelios All rights reserved