Ogrzewanie podłogowe vs grzejnikowe

Poznaj z nami wady i zalety obu systemów

Na temat ogrzewania podłogowego rozpisaliśmy się w tym artykule.  W celu uzupełnienia wiedzy na temat ogrzewania grzejnikowego, zapraszam do zapoznania się z artykułem dotyczącym działania, rodzajów oraz sposobu montażu grzejników który jest dostępny pod tym linkiem. 

Jaka jest różnica między ogrzewaniem podłogowym, a grzejnikowym?

Ogrzewanie grzejnikowe realizowane jest na drodze konwekcji, czyli różnicy temperatur między dolną a górną częścią grzejnika. Sprawia to że najcieplej jest w górnych strefach pomieszczenia, a najchłodniej na dole. Natomiast ogrzewanie podłogowe ogrzewa pomieszczenia za pomocą promieniowania, co sprawia że rozkład temperatury jest następujący:

Z punktu fizjologicznego, rozkład temperatur przy ogrzewaniu podłogowym jest najbardziej korzystny dla człowieka tzn. cieplejsze powietrze przy stopach, chłodniejsze w okolicach głowy. Przy grzejnikach mamy dokładnie odwrotnie, ponieważ grzejnik ogrzewa powietrze, które następnie jest wyrzucane ku górze, w efekcie najcieplej jest w górnych partiach pomieszczenia, a najchłodniej – przy podłodze.

Kiedy zadecydować o systemie ogrzewania ?

Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku, ponieważ wymaga trochę grubszej wylewki (ok 7cm przy jastrychu cementowym), oraz grubszej izolacji. Podnosi to punkt zero, oraz obciąża strop. O grzejnikach możemy pomyśleć trochę później, w ostateczności jesteśmy w stanie wykonać rurociągi nawet w budynku zamieszkałym.

Po zalaniu ogrzewania podłogowego, nie mamy szans na późniejsze przerobienie instalacji, więc wszystko musi być przemyślane, a najlepiej zaprojektowane i dobrane przez specjalistów. Przy grzejnikach w razie złego doboru, mamy możliwość zmiany.

Możliwości aranżacji wnętrz

Producenci ogrzewania podłogowego chwalą się, że w przypadku zastosowania ich systemu, możemy dowolnie aranżować wnętrza ponieważ nie ma żadnych elementów grzejnych na ścianach. Oczywiście na ścianach nie znajdziemy nic (pomijając szafki rozdzielaczowe, które z reguły nie stanowią problemu). Jednak naszym elementem grzejnym jest cała podłoga, która najczęściej nie posiada sporego zapasu mocy. W związku z tym, nie możemy przykrywać podłogi meblami bez nóżek. Również grube dywany nie są wskazane. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek ceramicznych na całej powierzchni budynku. Jednak nie każdy wyobraża sobie żeby mieć kafelki w sypialni, wtedy skazani jesteśmy na szukanie paneli, desek, które do ogrzewania podłogowego się nadają.

W przypadku grzejników, które najczęściej są montowane pod parapetami, takich problemów nie ma. W razie potrzeby można zastosować konwektory podłogowe, o których jest mowa w tym artykule.

Jakie ogrzewanie przy podłogówce, a przy grzejnikach

Źródło ciepła nie jest bez znaczenia, szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym. W związku z rozszerzalnością cieplną materiałów, na ogrzewaniu podłogowym nie możemy mieć wyżej temperatury zasilania niż 55 stopni. Większość kotłów stałopalnych, wymaga wyższej temperatury do prawidłowej pracy, więc niezbędne staje się zastosowanie zaworów mieszających, dodatkowych pomp oraz bufora co znacząco podnosi koszty kotłowni. Jednak w przypadku pomp ciepła, czy kotłów kondensacyjnych ogrzewanie podłogowe jest nawet wskazane! Głównie ze względu na możliwość obniżenia temperatury zasilania nawet do 35 stopni w największe mrozy, kwestia ocieplenia budynku, zastosowaniu systemu wentylacyjnego z rekuperacją oraz rozstawu rur w wylewce. Szczególnie przy pompie ciepła ogrzewanie podłogowe spisuje się znakomicie. Niska temperatura zasilania, mała różnica między temperaturami zasilania a powrotu skutkuje, że wybór takiego systemu grzewczego będzie najtańszym w eksploatacji. Całkowicie odwrotną sytuację mamy gdy chcemy zastosować grzejniki wraz z pompą ciepła. Pamiętając że pompa ciepła jest najbardziej ekonomiczna kiedy ma niską temperaturę zasilania, grzejniki powinny być odpowiednio większe. Ratunkiem wtedy mogą okazać się grzejniki z wentylatorami, ewentualnie klimakonwektory, których możemy użyć również do chłodzenia, jeśli nasza pompa ciepła posiada taką funkcję.

Możliwość regulacji temperatury przy ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe, ze względu na zład wody, oraz pojemność cieplną betonu jest systemem o wysokiej bezwładności cieplnej. Bezwładność cieplną w instalacji centralnego ogrzewania, można opisać jako zdolność układu do szybkiej zmiany temperatury. W przypadku ogrzewania podłogowego, które nagrzewa się powoli, ale również stygnie wolno, chwilowe obniżenie, bądź podgrzanie pomieszczenia jest niemożliwe. Można zastosować sterowanie za pomocą którego będziemy w stanie ustalić temperaturę powietrza, jednak stabilizacja warunków trwa kilka godzin. Przy grzejnikach ten problem nie występuje, nowoczesne grzejniki posiadają niewielką pojemność wodną, więc szybko się nagrzewają, i równie szybko stygną. Standardowo montuje się termostaty na każdym z grzejników, które po ustawieniu temperatury na pokrętle, otwierają się lub zamykają po osiągnięciu danej temperatury. Można zastosować termostaty sterowane elektronicznie, i w ten sposób ustawić tygodniowy czas pracy, np. podczas nieobecności zmniejszamy temperaturę do 18 stopni, a chwilę przed przyjściem do domu z pracy, sterownik zwiększa temperaturę do 21 stopni.

Koszt ogrzewania podłogowego, a grzejników

Cena ogrzewania podłogowego jest uzależniona od wielu czynników. Materiał z jakiego zostanie wykonany, ilość metrów do ułożenia, źródło ciepła. Te czynniki wpływają że cena za m2 może wynosić od kilkudziesięciu, to nawet kilkuset złotych.

Sama instalacja grzejnikowa nie jest droga w wykonaniu, rozprowadzenie pionów oraz rur zajmuje kilka dni. Natomiast same grzejniki to już inna sprawa. Producenci prześcigają się w wszelakich rozwiązaniach i tak- standardowy grzejnik płytowy jesteśmy w stanie kupić za 300zł, natomiast wymyślne grzejniki dekoracyjne kosztują powyżej 10000zł.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ekohelios

Klientom zainteresowanym zrealizowaniem swojej inwestycji z wykorzystaniem dotacji unijnych do kredytów na kolektory słoneczne, oferujemy pomoc w wypełnieniu wymaganych wniosków i dokumentów. 

Ostatnie artykuły

Ekohelios na Facebooku

EKO HELIOS Ul. Hallerczyków 45 Dąbrowa Górnicza, NIP 629-22-32-972, REGON 241799930,
biuro@ekohelios.pl, Tel. kom 503 100 105,
BANK ŚLĄSKI 18 1050 1272 1000 0090 7719 1295 Eko Helios.

Polityka prywatności / RODO  |  © 2018 Ekohelios All rights reserved