Jaka pompa ciepła dla domu 150m2?

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla mojego domu? Przed takim wyborem często stają inwestorzy już nawet na etapie wylewania fundamentów.

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy najpierw zadać sobie szereg innych pytań które pozwolą nam podjąć właściwą decyzję.

Artykuł ten będzie przydatny dla osób które znają zasadę działania pompy ciepła, oraz wiedzą co kryje się pod tajemniczymi parametrami takimi jak COP, SCOP, pDesign więc jeśli jeszcze nie wiesz co to takiego, zapraszam do zapoznania się z tym wpisem.

Pompa ciepła do ogrzewania budynku. Ale czy tylko ?

Pierwszym pytaniem na które musimy odpowiedzieć, to czy pompa ciepła ma służyć jedynie do ogrzewania budynku, czy ma również ogrzewać wodę użytkową, a może do tego chłodzenie latem ? Odpowiadając na to pytanie, zawężamy już gamę potencjalnych produktów, jednak to nie koniec

Jakie dolne źródło ciepła dla pompy ciepła ?

Temat dolnego źródła został już omówiony w tym artykule. Jednak w ramach przypomnienia omówię po krótce każde z nich.

Dla pomp ciepła gruntowych rozróżniamy kilka systemów –

  1. Kolektor poziomy
  2. Kolektor pionowy (odwiert)
  3. Wody gruntowe
  4. Źródła geotermalne

Dwa ostatnie są niezwykle rzadko stosowane ze względu na swoją specyfikę oraz dostęp do medium, więc wybór najczęściej ogranicza się do dwóch pierwszych. Aby pobieżnie rozwiać wątpliwości wypunktujemy wady i zalety obu źródeł

Kolektor poziomy

Zalety:

  • Niski koszt inwestycji
  • Nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu
  • Prostota montażu

Wady:

  • Wymagana duża powierzchnia działki dla wymiennika (dla przykładu Dom o powierzchni 150m2 wymaga wymiennika 250m2)
  • Miejsce w którym znajduje się wymiennik musi być odkryte, więc nie można tam posadzić drzew ani żadnego budynku, również kostka brukowa nie wchodzi w grę
  • Duża ingerencja w grunt podczas wykonywania prac

Odwiert pionowy:

Zalety:

  • Nie potrzeba dużej działki
  • Stabilna temperatura przez cały rok
  • Miejsce w których znajdują się odwierty można zagospodarować

Wady:

  • Wysoka cena
  • Konieczność użycia specjalistycznego sprzętu (wiertnica)

Dla pomp ciepła powietrznych możemy rozróżnić dwa dolne źródła. Najczęściej jest to powietrze zewnętrzne. Na rynku są dostępne pompy ciepła powietrzne wentylacyjne, które używają powietrza wywiewanego z wentylacji jako źródła ciepła. Szczegółowo jest to opisane w artykule o powietrznych pompa ciepła tutaj.

Ogrzewanie podłogowe w całym budynku ?

Następnie musimy wybrać rodzaj górnego źródła, czyli systemu grzewczego w którym będzie pracować pompa ciepła. Nie jest tajemnicą że najlepiej pompy ciepła sprawują się w instalacjach niskotemperaturowych, gdzie temperatura zasilania w momencie największych mrozów nie przekracza 40 stopni.  Najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe, nie tylko ze względu na niską temperaturę zasilania. Podłogówka posiada również dobre własności akumulacyjne, które pozytywnie wpływają na pracę sprężarki znajdującej się w pompie ciepła. Jeśli jednak z jakiś względów nie chcemy, bądź nie możemy wykonać takiego ogrzewania, zawsze możemy zostać przy tradycyjnych grzejnikach, lub zainstalować klimakonwektory.

Pompa ciepła jako jedyne źródło grzania

Kolejnym pytaniem na które musimy sobie odpowiedzieć jest czy pompa ciepła będzie pracowała jako jedyne źródło ciepła dla budynku.

Najczęstszym systemem jest system biwalentny monoenergetyczny, to znaczy że oprócz pompy ciepła zastosowana jest jeszcze grzałka elektryczna wspomagająca pracę pompy w największe mrozy.

Oprócz tego pompa może pracować w układzie monowalentnym, biwalentnym równoległym lub biwalentnym alternatywnym, jednak są to rzadsze rozwiązania, które omówię w innym wpisie.

Pompa ciepła do starego budynku ?

Ostatnim parametrem aby wybrać odpowiednią pompę ciepła jest określenie orientacyjnego zapotrzebowania na ciepło. Jeśli pompa ma realizować również CWU, standardowo należy dodać 1kW. Poniżej przedstawiam szacunkowe wartości:

  • Dom nowoczesny, wyposażony w rekuperację, bardzo dobre okna, bardzo dobra izolacja cieplna – 40-50W/m2
  • Dom zbuowany w latach 2000-2010 – 60W/m2 (10cm styropianu)
  • Lata 1990 – 2000 – 70W/m2 (5cm styropianu)
  • Lata 1980 – 1990 – 80W/m2 (5cm styropianu)
  • Lata 1970 – 1980 – 100W/m2 (bez ocieplenia)
  • Lata 1960 – 1970 – 120W/m2 (bez ocieplenia)

Jaka pompa ciepła dla budynku 150m2 ?

Po odpowiedzi na powyższe pytania w końcu możemy przejść do meritum i odpowiedzieć na najważniejsze pytanie. Zatem przejdźmy do podsumowania.

Nasz budynek będzie ogrzewany pompą ciepła Biwalentnie monoenergetycznie, w budynku na stałe będą przebywać trzy osoby. Dom został wybudowany w roku 2017, jest wyposażony w rekuperację. Na działce nie było miejsca na kolektor poziomy, a odwiert pionowy okazał się za drogi. Zdecydowaliśmy się więc na pompę powietrzną. Z obliczeń wynika że nasz budynek ma zapotrzebowanie 50Wx150m2=8,1kW. Do tej wartości dodajemy 1kW na potrzeby CWU więc wychodzi nam 9,1kW. A więc przyjmując powyższe założenia, najbardziej optymalnym zestawem będzie:

Pompa powietrzna Nibe Split 12kW + Centrala wewnętrzna HK200S z wbudowanym zasobnikiem 180l oraz sterownik SMO 20.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ekohelios

Klientom zainteresowanym zrealizowaniem swojej inwestycji z wykorzystaniem dotacji unijnych do kredytów na kolektory słoneczne, oferujemy pomoc w wypełnieniu wymaganych wniosków i dokumentów. 

Ostatnie artykuły

Ekohelios na Facebooku

EKO HELIOS Ul. Hallerczyków 45 Dąbrowa Górnicza, NIP 629-22-32-972, REGON 241799930,
biuro@ekohelios.pl, Tel. kom 503 100 105,
BANK ŚLĄSKI 18 1050 1272 1000 0090 7719 1295 Eko Helios.

Polityka prywatności / RODO  |  © 2018 Ekohelios All rights reserved