Słownik fotowoltaiczny

Słownik fotowoltaiczny powstał aby rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na najczęstsze pytania inwestorów takie jak; Co to jest MPP, Co to jest amorficzny panel fotowoltaiczny, co to string?

Nie rozpisując się wiele zaczynamy:

Absorbcja – pochłanianie promieni słonecznych, powodujące wzbudzenie elektronów

AC –  (z ang. Alternating current) prąd zmienny, czyli taki z jakim mamy do czynienia na co dzień w gniazdkach naszego domu. Z rodzajów prądu zmiennego możemy wyróżnić jeszcze prąd tętniący i prąd okresowy.

Azymut – w fotowoltaice najczęściej  chodzi o północ Asimuth

Amorficzne ogniwa fotowoltaiczne – Specjalny rodzaj paneli fotowoltaicznych, bardzo cienkich. Najczęściej możemy je spotkać w małych urządzeniach jak kalkulatory, czy zegarki.

Bateria słoneczna – Potocznie panel fotowoltaiczny

Charakterystyka prądowo – napięciowa – Określenie najważniejszych parametrów pracy modułu fotowoltaicznego czyli napięcie obwodu otwartego, oraz prąd zwarciowy. Na podstawie tych danych można wyznaczyć sprawność oraz moc maksymalną panelu.

Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne – Patrz amorficzne ogniwa fotowoltaiczne

Dioda obejściowa – Umożliwia dalszą pracę układu, pomijając uszkodzone, lub zacienione miejsca na instalacji fotowoltaicznej

DC – Prąd stały (z ang. Direct current), prąd jaki wytwarzają panele fotowoltaiczne. Z prądem stałym również możemy się spotkać w samochodzie, ponieważ akumulatory również podają DC.

Efekt fotowoltaiczny – Jest to proces zachodzący w ogniwie fotowoltaicznym, polegający na wytworzeniu siły elektromotorycznej, pod wpływem promieniowania słonecznego.

Efektywność – W fotowoltaice służy do określenia stosunku mocy wyjściowej do mocy wejściowej ogniwa fotowoltaicznego. Wyrażana jest w procentach.

Falownik – Serce układu fotowoltaicznego. Zamienia prąd stały produkowany przez ogniwa, na prąd przemienny, który możemy użytkować, lub sprzedać do sieci energetycznej

Fotowoltaika – Dziedzina nauki zajmująca się wytwarzaniem prądu elektrycznego przy użyciu promieniowania słonecznego, wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne.

Fotoogniwo – Element w którym zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Podstawowa składowa każdego panelu fotowoltaicznego.

Inwerter – Patrz Falownik

Jałowe napięcie – Napięcie powstające w niepodłączonym panelu fotowoltaicznym

Krzem – Pierwiastek chemiczny o wzorze Si, powszechnie stosowany do produkcji paneli fotowoltaicznych, szyb, panelów LED czy LCD. Jest drugim najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na ziemi, ustępując miejsce tylko tlenowi.

Moc – Wielkość fizyczna (W) określająca pracę wykonaną przez układ w jednostce czasu. W fotowoltaice moc nominalna, oznacza moc jaką panel jest w stanie wytworzyć w warunkach testowych, określana w jednostce W/m2.

MPP – (z ang. Maximum power point) Technologia stosowana w falownikach, umożliwia podłączenie dwóch niezależnych łańcuchów ogniw, bez konieczności stosowania drugiego inwertera.

On-Grid – System fotowoltaiczny podpięty do sieci energetycznej

Off-grid – System fotowoltaiczny nie podłączony do sieci energetycznej. Najczęściej wyposażony jest w akumulatory.

OZE – Odnawialne Źródła Energii

PV – Fotowoltaika (z ang. Photovoltaic)

String – (z ang. Linia, układ) Jest to określenie połączonych ze sobą szeregowo modułów fotowoltaicznych.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ekohelios

Klientom zainteresowanym zrealizowaniem swojej inwestycji z wykorzystaniem dotacji unijnych do kredytów na kolektory słoneczne, oferujemy pomoc w wypełnieniu wymaganych wniosków i dokumentów. 

Ostatnie artykuły

Ekohelios na Facebooku

EKO HELIOS Ul. Hallerczyków 45 Dąbrowa Górnicza, NIP 629-22-32-972, REGON 241799930,
biuro@ekohelios.pl, Tel. kom 503 100 105,
BANK ŚLĄSKI 18 1050 1272 1000 0090 7719 1295 Eko Helios.

Polityka prywatności / RODO  |  © 2018 Ekohelios All rights reserved