Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Rekuperacja - wentylacja mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna to ciągle najczęściej wykonywany system wentylacji w nowopowstałych budynkach.

Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje naturalne zjawisko jakim jest konwekcja. Konwekcja w uproszczeniu jest to ruch powietrza wywołany różnicą w gęstości i ciśnieniu powietrza. Powietrze cieplejsze jest rzadsze niż powietrze zimne, w związku z tym strumień ciepły kieruje się ku górze, a zimny ku dołowi. W związku z tym w budynku który wykorzystuje wentylację grawitacyjną, musimy zapewnić dopływ chłodnego powietrza, oraz wywiew powietrza cieplejszego.

W budynkach jednorodzinnych sytuacja wygląda następująco: Przez nawiewniki w oknach zamontowanych w pokojach dostaje się świeże powietrze, które „wypycha” powietrze cieplejsze przez komin.

Dlatego też kominy wentylacje należy montować w pomieszczeniach „brudnych” tzn. Świeże powietrze dostarczane przez nawiewniki w pokojach, salonie jest kierowane do łazienek oraz kuchni i wyrzucane na zewnątrz. Jednak tak jak wspomniałem wcześniej, muszą zostać spełnione określone warunki. Najważniejszym czynnikiem jest różnica temperatur – do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej temperatura w budynku musi być wyższa niż temperatura na zewnątrz. Wiosną i latem niestety często jest odwrotnie więc działanie wentylacji jest mocno ograniczone, a nawet może dość do sytuacji w której wystąpi ciąg wsteczny w wentylacji i wtedy zapachy z łazienek i kuchni rozniosą się po całym budynku. Ratunkiem w takim przypadku jest otwarcie okien. Zimą natomiast dochodzi do sytuacji w której różnica temperatur jest na tyle wysoka że wentylacja będzie zbyt intensywna co skutkuje nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń.

Jak wykonać wentylację grawitacyjną?

Przy budowie kominów wentylacyjnych warto pamiętać że wysokość czynna komina powinna wynosić przynajmniej 4 metry. Wysokość czynna to nic innego jak odległość między kratką nawiewną, najczęściej montowaną pod sufitem, a końcem komina. W domach parterowych bez poddasza, często ta zasada jest niestosowana co prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu wentylacji. Również w domach z poddaszem użytkowym, gdzie często na piętrach jest łazienka, wysokość czynna komina jest niewystarczająca. Dodatkowo należy pamiętać aby komin wentylacyjny był ocieplony w miejscach nieogrzewanych, ponieważ wychłodzone kanały osłabiają ciąg.

Ważny jest również materiał z jakiego wykonane są kominy wentylacyjne. Dobrym rozwiązaniem są kominy okrągłe, o gładkim wnętrzu, oraz o odpowiednio dużym przekroju.

Jak działa rekuperacja?

Jeśli decydujemy się na rekuperację, możemy całkowicie zrezygnować z kominów wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna to nic innego jak wymuszenie (najczęściej wentylatorami) obiegu powietrza w budynku zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest zagwarantowanie odpowiedniego przepływu powietrza, niezależnie od panujących warunków.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w przypadku wentylacji mechanicznej jest zastosowanie rekuperatora.

Rekuperator jest to urządzenie które wymusza obieg powietrza w budynku, jednocześnie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego. Dzieje się tak dzięki wymiennikowi zainstalowanemu wewnątrz rekuperatora, który dodatkowo oddziela obiegi powietrza świeżego od brudnego, tym samym nie mieszając ich. Sprawność wymiany sięga ponad 90%, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności związane z ogrzewaniem domu aż do 50%.

Prawidłowo wykonany system wentylacji mechanicznej zapewnia odpowiednią wymianę powietrza dla całego budynku. Dodatkowo zastosowanie filtrów na kanale nawiewnym sprawia, że powietrze jest czyste i wolne od pyłów. W takim przypadku nie ma potrzeby otwierania okien, więc również wszelkiej maści robactwo nie dostaje się do budynku.

Dodatkowym atutem rekuperacji jest w pełni zbilansowany strumień powietrza tzn. ilość powietrza nawiewanego jest równa ilości powietrza wywiewanego, więc eliminujemy ryzyko powstawania niebezpiecznych przeciągów.

Podsumowując, zalety jakie posiada instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem:

  • Zapewnienie prawidłowej wentylacji budynku niezależnie od warunków zewnętrznych
  • Brak insektów w budynku – nie ma konieczności otwierania okien
  • Odzysk ciepła z powietrza wywiewanego pozwala zaoszczędzić do 50% na ogrzewaniu domu.
  • Dostosowanie wentylacji do własnych potrzeb, oraz warunków panujących w domu np. podczas przyjęcia organizowanego w domu, podnosimy ręcznie, lub automatycznie (za pomocą czujnika CO2) wydajność wentylacji
  • Możliwość sprzężenia wentylacji z systemami w budynku
  • Zastosowanie wymiennika gruntowego pozwoli w sposób naturalny ochłodzić budynek latem, natomiast zimą dodatkowo wstępnie podgrzać powietrze nawiewane
  • Rezygnujemy z instalacji kominów wentylacyjnych, co poprawia estetykę budynku

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ekohelios

Klientom zainteresowanym zrealizowaniem swojej inwestycji z wykorzystaniem dotacji unijnych do kredytów na kolektory słoneczne, oferujemy pomoc w wypełnieniu wymaganych wniosków i dokumentów. 

Ostatnie artykuły

Ekohelios na Facebooku

EKO HELIOS Ul. Hallerczyków 45 Dąbrowa Górnicza, NIP 629-22-32-972, REGON 241799930,
biuro@ekohelios.pl, Tel. kom 503 100 105,
BANK ŚLĄSKI 18 1050 1272 1000 0090 7719 1295 Eko Helios.

Polityka prywatności / RODO  |  © 2018 Ekohelios All rights reserved