Ogrzewanie grzejnikowe

Mimo rosnącej popularności innych sposób na ogrzewanie domu, ogrzewanie grzejnikowe wciąż cieszy się największą popularnością.

Decyzja o wyborze systemu ogrzewania zostaję podjęta najczęściej na etapie surowym otwartym. Nie bez powodu, ponieważ wykonanie instalacji wymaga wykonania przepustów oraz bruzd na rury w ścianach. Obecnie przy zastosowaniu grzejników stosuje się system rozdzielaczowy tzn. główne rury zasilające z kotła są poprowadzone do skrzynki rozdzielaczowej, z której prowadzone są osobne rury do każdego grzejnika. Najczęściej rozdzielacze wyposażone są w zawory umożliwiające odcięcie poszczególnych grzejników np. w razie uszkodzenia rurociągu, nie musimy odcinać całej instalacji.

Najczęściej spotykanym podłączeniem grzejników jest podłączenie typu V. Znaczy to tyle że rurki wychodzą ze ściany od spodu grzejnika, tak że elementy podłączeniowe są nie widoczne.

Grzejnik ogrzewa pomieszczenie za pomocą konwekcji. Takie zjawisko występuje dzięki różnicy temperatur między dolną, a górną częścią naszego odbiornika ciepła. Efektem tego jest zasysanie chłodnego powietrza od dołu i wyrzucanie górą grzejnika.

Grzejniki możemy podzielić ze względu na konstrukcję oraz sposób emisji ciepła, i tak wyróżniamy:

Grzejniki płytowe są obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem, ze względu na cenę oraz szeroki zakres mocy. Przedni panel może być gładki lub profilowany, dostępne są warianty w szerokiej palecie barw. Najczęściej wykonane są z blachy stalowej, która nie jest odporna na korozję.

Grzejniki członowe – potocznie nazywane żeberkowymi. Składają się z żeberek które łączonych w dowolnej wielkości zestawy. Najczęściej wykonane są z żeliwa lub aluminium. Dużym atutem jest możliwość dokręcenia kolejnych elementów w przypadku gdy grzejnik został źle dobrany.

Grzejniki konwektorowe – Elementem grzejnym w takich grzejnikach jest nagrzewnica w formie pętli. Charakteryzują się niską wagą, bardzo szybkim oddawaniem ciepła, oraz niewielkim rozmiarem w stosunku do swojej mocy grzewczej. Konwektory mogą być wyposażone w wentylatory co dodatkowo poprawia ich sprawność oraz moc. Wadą takich grzejników jest bardzo intensywna cyrkulacja której efektem jest unoszący się kurz w pomieszczeniu.

Grzejniki kanałowe – Są chyba najciekawszym rozwiązaniem w tym zestawieniu. Są to grzejniki montowane w specjalnych wannach, które umieszcza się w posadzce. Niewątpliwą zaletą jest brak elementów grzejnych na ścianie. Grzejniki takie zakończone są kratką dopasowaną do rodzaju podłogi.

 

 

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ekohelios

Klientom zainteresowanym zrealizowaniem swojej inwestycji z wykorzystaniem dotacji unijnych do kredytów na kolektory słoneczne, oferujemy pomoc w wypełnieniu wymaganych wniosków i dokumentów. 

Ostatnie artykuły

Ekohelios na Facebooku

EKO HELIOS Ul. Hallerczyków 45 Dąbrowa Górnicza, NIP 629-22-32-972, REGON 241799930,
biuro@ekohelios.pl, Tel. kom 503 100 105,
BANK ŚLĄSKI 18 1050 1272 1000 0090 7719 1295 Eko Helios.

Polityka prywatności / RODO  |  © 2018 Ekohelios All rights reserved