Ogrzewanie podłogowe. Skuteczne ogrzewanie domu i firmy.

Wybór systemu ogrzewania domu, jest jednym z najtrudniejszych, a zarazem jednym z najważniejszych podczas budowy. Obecna mnogość rozwiązań na rynku, może przyprawić niejednego inwestora o zawrót głowy.

Jednak tym razem skupimy się na ogrzewaniu podłogowym.

Wybór odpowiedniego systemu dla naszego domu jest kluczowy z wielu względów. Oczywiście poza aspektem finansowym, zwracamy uwagę na estetykę oraz komfort użytkowania.

W Internecie można znaleźć wiele artykułów, wpisów na forach dotyczących tego rozwiązania, jednak często są to wypowiedzi osób nie obeznanych do końca w temacie. Negatywnie również wypowiadają się osoby u których system został zainstalowany w sposób wadliwy.

Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na ogrzewanie podłogowe wodne, oraz ogrzewanie podłogowe elektryczne. Niewątpliwą zaletą tego drugiego jest niska cena inwestycyjna i możliwość montażu bezpośrednio pod wykończeniem podłogi, co nie jest bez znaczenia w przypadku budynków modernizowanych, gdzie nie zawsze jest możliwość wykonania wylewki, bądź wyłożenia specjalnej maty do systemu wodnego. Zaletą również jest pełna modulacja mocy praktycznie z dokładnością do 1%. Największą wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego są koszty eksploatacyjne, ponieważ grzejemy prądem 1:1. Być może w przyszłości będzie to najtańsze ogrzewanie, a to za sprawą paneli fotowoltaicznych, które z roku na rok są coraz tańsze, a gminy i województwa wdrażają coraz to nowsze systemy wsparcia w postaci dofinansowań, nie raz posiłkując się funduszami z unii europejskiej.

Drugim, najpopularniejszym wariantem ogrzewania podłogowego, jest wersja wodna. Można ją podzielić na system suchy i system mokry. System suchy wykonuje się w specjalnie wyżłobionym styropianie w którym układa się rurki, które następnie są przykrywane warstwą wykończeniową podłogi. Takie rozwiązanie ma zastosowanie w remontach budynków, gdzie wylewka nie wchodzi w grę, oraz na stropach drewnianych których wytrzymałość jest ograniczona i zastosowanie wylewki mogłoby spowodować uszkodzenie lub zarwanie konstrukcji. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że aby takie ogrzewanie wykonać, podłoga na której układany jest styropian musi być idealnie równa bez żadnych wybrzuszeń czy dołów. Kolejnym minusem w niektórych przypadkach może być niska akumulacyjność ciepła, co przekłada się na konieczność stosowania buforów, np. w przypadku instalacji z pompami ciepła.

Natomiast ogrzewanie podłogowe w systemie mokrym, od kilku lat jest najpopularniejszym rozwiązaniem cieszącym się coraz większym uznaniem inwestorów, jak i instalatorów. Prostota montażu, niezawodność materiałów, doskonałe parametry grzewcze sprawiają że jest to jeden z najlepszych systemów do ogrzewania nowoczesnych budynków.

Oprócz oczywistej zalety, jaką jest brak widocznych elementów grzejnych w pomieszczeniach, ogrzewanie podłogowe pracuje na niskiej temperaturze zasilania, co jest szczególnie korzystne, jeśli zamierzamy ogrzewać dom stosując nowoczesne systemy grzewcze – takie jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła. Maksymalną projektowana temperaturą zasilania dla ogrzewania podłogowego jest 45 stopni w największe mrozy. Oczywiście dotyczy to określonego rozstawu rur, ponieważ dla pompy ciepła zalecane jest aby ta temperatura nie przekraczała 40, a obecnie nawet 35 stopni przy -20 na zewnątrz. Atutem dobrze zaprojektowanego i wykonanego ogrzewania podłogowego jest jego całkowita bezobsługowość, ponieważ na podstawie poszczególnych parametrów jesteśmy w stanie z dużą dokładnością obliczyć temperaturę jaka będzie panowała w pomieszczeniu. Więc dla idealnej pracy całego układu nie potrzebujemy żadnego regulatora pokojowego, wystarczy nam sam regulator pogodowy, który często jest dostarczany wraz z urządzeniem grzewczym w standardzie. Natomiast jeśli chcemy sterować jeszcze temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna, to nie ma najmniejszych przeszkód, wystarczy zainstalować siłowniki w szafce z rozdzielaczem ogrzewania podłogowego, a na ścianie powiesić czujnik temperatury, jednak nie w każdym przypadku jest to słuszne rozwiązanie.

Przy kotle gazowym, częstość załączeń urządzenia nie jest tak istotna jak przy pompie ciepła, stąd jeśli nasz dom ogrzewany jest gazem, możemy śmiało sterować całym ogrzewaniem w domu.

Sytuacja ma się nie co inaczej jeśli do ogrzewania służy nam pompa ciepła. Charakterystyka pracy pompy ciepła, a raczej, pracy samej sprężarki znajdującej się wewnątrz urządzenia, zmusza nas do przestrzegania pewnych zasad dotyczących eksploatacji ogrzewania podłogowego.

W przypadku pompy ciepła chodzi głównie o ilość cykli włącz/wyłącz sprężarki. Jeśli sprężarka będzie uruchamiała się zbyt często, skróci jej to żywotność. Zatem ważne jest aby zostawić minimum 30% ogrzewania bez sterowania, co w praktyce oznacza że najczęściej bez sterowania pozostają łazienki, kuchnia oraz salon.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ekohelios

Klientom zainteresowanym zrealizowaniem swojej inwestycji z wykorzystaniem dotacji unijnych do kredytów na kolektory słoneczne, oferujemy pomoc w wypełnieniu wymaganych wniosków i dokumentów. 

Ostatnie artykuły

Ekohelios na Facebooku

EKO HELIOS Ul. Hallerczyków 45 Dąbrowa Górnicza, NIP 629-22-32-972, REGON 241799930,
biuro@ekohelios.pl, Tel. kom 503 100 105,
BANK ŚLĄSKI 18 1050 1272 1000 0090 7719 1295 Eko Helios.

Polityka prywatności / RODO  |  © 2018 Ekohelios All rights reserved